خانه / زرقان / سوگواری حسینی در زرقان ؛‌ از رسم دیرین حسینیه تا دانشگاه

سوگواری حسینی در زرقان ؛‌ از رسم دیرین حسینیه تا دانشگاه

156588363به گزارش زرقان ما ؛ مردم شهر زرقان هر ساله همگام با آزادگان جهان در عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) عزاداری می‌کنند و برای این عزاداری آیین و سنت خاصی دارند که این مراسم با پیشینه بیش از ۴۰۰ سال در سال ۱۳۹۱ به ثبت ملی رسیده است.

آیین سنتی و ملی برپایی خیمه‌های عاشورایی در زرقان، از منحصر به فردترین آیین‌های محرم در کشور است که قدمت آن به دوران صفویه و بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد.
زرقانی‌ها ۲۷ ذی الحجه هر سال در آستانه ماه محرم آیین برپایی خیمه‌های عاشورایی را برگزار می‌کنند که این آیین با نوای “یا حسین(ع)”، “یا اباالفضل(ع)” و “یا زینب(س)” همراه است.
خیمه‌های عاشورایی در سه حسینیه قدیمی شهر زرقان برافراشته می‌شود که آیین برافراشتن خیمه‌ها حسینی با ساز و کرنای عزا همراه با مدیحه‌سرایی و ذکر اشعار در رثای اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش همراه است.

 

پس از انجام این مراسم همه مردم به خوردن شله مخصوص زرقان می‌نشینند. این غذا از گوشت گوساله، برنج، سبزی و حبوبات درست می‌شود و از چند قبل از مراسم بانوان زرقانی مشغول آماده و پاک کردن مواد آن می‌شوند تا اینکه در ۲۷ ذی‌الحجه توسط مردان در حسینیه‌ها پخت شده و در میان مردم توزیع می‌شود.
این خیمه‌ها که ۲۷ ذی الحجه برپا شده است تا پایان هفته جاری دایر خواهد بود، در طول دهه اول محرم صبح ها مراسم قرائت زیارت عاشورا و روضه خوانی، ظهرها مراسم تعزیه و شامگاه مراسم زنجیر زنی و سینه زنی در این خیمه‌های عاشورایی دایر بود.
یک خطیب دینی در این زمینه گفت: آیین برپایی خیمه و چادر حسینی در محله‌های قدیمی شهر زرقان برگزار می شود که در این مراسم تمام حیاط حسینیه با چادر مسقف می‌کنند.
حجت‌الاسلام حسین کارگر افزود: این خیمه‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که برای برپایی آن حدود ۳۰۰ نفر باید حضور داشته باشند که الحمدالله مردم و به خصوص جوانان مشارکت خوبی در این زمینه دارند.
وی ادامه داد: پس از برافراشتن خیمه‌ها تمام مردم شهر در حسینیه دعوت می‌شود و شله مخصوص زرقان که هزینه آن توسط خیرین تامین می‌شود در بین آن‌ها توزیع می شود و این بهانه‌ای است تا مردم این شهر خود را برای عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آماده کنند.
معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان همچنین گفت: دانشجویان از جمله افراد در حال تحصیل در این دانشگاه نیز براساس اعتقادی که دارند هر ساله در مراسم برافراشتن خیمه‌های حسینی مشارکت دارند و علاوه بر این مشارکت برنامه‌های ویژه‌ای را نیز در درون دانشگاه در ایام محرم و صفر برگزار می‌کنند.
کارگر در ادامه به فعالیت تشکل‌ها و گروه‌های دانشجویی زرقان در سوگواری ایام محرم اشاره کرد و گفت: هیات دانشجویی عاشقان ثارالله (ع) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان هر سال در سطح دانشگاه موکبی را برپا می‌کنند که در این موکب تراکت‌های مذهبی، چای و نواهای مداحی به مدت ۲ ماه(ماه‌های محرم و صفر) پخش ‌می‌شود.
وی یادآور شد: هر ساله به مناسبت ایام محرم و صفر مسابقه‌های دانشجویی را برگزار می‌کنیم که امساله مسابقه دلنوشته و خاطره را با موضوع جوانان و محرم برگزار کرده‌ایم که در پایان نفرات برتر انتخاب می‌شوند و نمایشگاهی از این آثار در سطح دانشگاه برگزار خواهد شد.

درباره milad azizi

میلاد عزیزی ، مسؤل بسیج هنرمندان شهر زرقان ، خبرنگار رسمی شهر زرقان ، سردبیر سایت خبری زرقانما ، 09390506445

پیشنهاد بررسی

899182

پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای شهرستان زرقان

شهردار و رئیس شورای شهرستان زرقان با صدور پیامی، شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *